Segmentarea LAN-ului

Salutare!

Vacanţa s-a terminat…telefoanele au început să sune din nou…deadline-urile bat la uşă..ce să mai, o frumuseţe de perioadă a anului.

După cum am promis înainte de concediu, voi reîncepe însemnările pe blog. Vă aştept cu drag să contribuiţi şi voi cu idei, cu întrebări, cu polemici, cu materiale interesante. Mai scriu încă o dată aici adresa de mail la care mă puteţi găsi: alex[at]alexbobica.com . Şi acum să revin la subiectul acestui articol. În ultimul material din categoria “Networking” am spus că va urma unul despre domenii de coliziune, broadcast şi segmentarea unui LAN. Aşadar să îi dăm drumul…

Când facem orice Ethernet LAN, folosim cel mai adesea switch-uri, routere şi chiar hub-uri(nu aş prea crede totuşi :-) ). Termenii de domeniu de coliziune şi domeniu de broadcast semnifică două efecte importante ale procesului de segmentare ale unui LAN.

Un domeniu de coliziune este un set de interfeţe ale căror frame-uri se pot “ciocni”.

În figura de mai sus fiecare domeniu de coliziune este reprezentat cu linie punctată. Switch-ul din dreapta separă LAN-ul în domenii de coliziune diferite pentru fiecare port. La fel şi bridge-ul şi routerul separă LAN-ul în domenii de coliziune diferite. Singurul device care nu creează domenii de coliziune diferite este hub-ul din centrul imaginii. El doar repetă frame-urile pe toate porturile fără să se “gândească” la buffering sau la evitarea trimiterii unui frame pe un segment de LAN ocupat.

Domeniul de broadcast se referă la “locul” unde broadcast-urile pot fi forwardate. Un domeniu de broadcast reprezintă un set de echipamente care primesc un broadcast trimis de către un alt device. Broadcast-urile trimise de către un echipament într-un domeniu de broadcast nu sunt forwardate înspre device-urile aflate în alt domeniu de broadcast. Doar routerele pot opri boradcast-urile. Switch-urile floodează broadcast-urile şi multicast-urile pe toate porturile. Urmăriţi figura de mai jos şi veţi înţelege la ce mă refer.

De exemplu în “poză” avem două domenii de broadcast separate de către router. Routerul nu forwardează un broadcast trimis de către un PC din partea stângă în partea dreaptă.

Aşadar:

-un domeniu de coliziune este un grup de plăci de reţea pentru care un frame trimis de către un NIC(placă de reţea) se poate “ciocni” cu un alt frame trimis de altă placă de reţea în acelaşi domeniu de coliziune.

-un domeniu de broadcast este un set de NIC-uri pentru care un broadcast trimis de către o placă de reţea este primit de toate celelalte NIC-uri din acelaşi domeniu de broadcast.

Înainte de a construi un LAN gândiţi-vă foarte bine când stabiliţi numărul device-urilor din fiecare domeniu de coliziune şi fiecare domeniu de broadcast. Pentru un singur domeniu de coliziune, echipamentele împart banda totală valabilă şi în acelaşi timp device-urile pot folosi într-un mod nefericit banda valabilă datorită efectelor coliziunilor, mai ales în condiţii de utilizare foarte mare.

Stop. Cam atât despre segmentarea unui LAN. În materialul următor “relating to networking” urmează să vorbim despre VLAN-uri (Virtual LANs). Până atunci…vă salut cu respect!

Post a Response

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Romania License.